تبلیغات
مجله حرفه وفن برتر - واکسن
تاریخ : یکشنبه 3 دی 1391 | 07:44 ب.ظ | نویسنده : بهزاد نجفی
   تاریخچه واکسیناسیون 
جان میلیونها نفر با استفاده از پنی سیلین ، سولفا تیل آمید ،و داروهای باكتری كش مشابه نجات یافته است . اما شاید با اثر پیشگیری كننده ایمن سازی – كه از دیگر اكتشافات تصادفی است – جانهای بیشتری نجات یافته باشند .تا پیش از صده نوزدهم یكی از بزرگترین بلایایی كه دامن گیر بشر می شد آبله بود . تنها دو بیماری، یعنی طاعون و مالاریا ، به اندازه آبله قربانی داشته اند . چگونگی مبارزه با مالاریا با استفاده از كینین و داروهای ضد مالاریا انجام می شد حشره كشها نیز در حذف پشه های ناقل بیماری مفید واقع شدند . پس از آنكه مشخص شد عامل انتقال طاعون ككهای بدن موش هستند ،این بیماری نیز سر انجام در مناطق توسعه یافته جهان با انجام اقدامات بهداشتی مهار شد .شهرت ادوارد جنر به دلیل آشنا كردن جهانیان با واكسنی است كه جان میلیونها نفر را از مرگ شوم ناشی از آبله رهانیده و چندین میلیون نفر دیگر را از ظاهر زشت و وحشتناكی كه بر اثر ابتلا به این بیماری ایجاد می شود ، نجات داده است .
جنر واكسن خود را در پی كار طولانی و طاقت فرسا در آزمایشگاه كشف نكرد . در 19 سالگی شیر دوشی به او گفته بود كه هرگز به آبله مبتلا نخواهد شد ، چون قبلاً به آبله گاوی مبتلا شده بود .بعد ها وقتی جنر پزشك شد و به بی فایده بودن تلاشهایش برای درمان این بیماری پی برد ، جمله آن شیر دوش را به خاطر آورد . اوتحقیق كرد و دریافت شیر دوشان تقریباً هرگز ، حتی وقتی از مبتلایان به آبله پرستاری می كنند ، دچار آبله نمی شوند .
به نظرش رسید كه آبله گاوی را به افراد تلقیح كند ، تل آنها را از ابتلا به بیماری مرگبار تر آبله مصون سازد .این بخت یاری حقیقی بود . بدون اینكه زحمتی بكشد ، در یافت كه آبله گاوی باعث ایمنی در برابر آبله می شود . قوه تشخیص او به اندازه ای بود كه توانست به ارزش این حقیقت پی ببرد و از آن استفاده كند.
ادوارد جنر به سال1749 در بركلی از توابع گلاستر شر انگلستان به دنیا آمد . شش ساله بود كه پدرش ، یك روحانی مسیحی ، درگذشت ، برادر بزرگترش مسئولیت تربیت او را به عهده گرفت. تحصیلات ابتدایی خود را در مدارس محلی گذراند ، ودر آنجا به تاریخ طبیعی علاقه مند شد . تحصیل طب را زیر نظر دانیل لادلو ، از جراحان سادبری آغاز كرد . در این هنگام بود كه شیر دوش ، رابطه بین آبله گاوی و آبله را برایش تعریف كرد . جنر در سال 1775 در زمینه عقاید روستاییان گلاستر شر در باره آبله به تحقیق پرداخت دریافت كه دو نوع آبله گاوی وجود دارد ، وفقط یكی از آنها از آبله پیشگیری میكند . همچنین تعیین كرد كه نوع موثر آبله گاوی تنها وقتی اثر محافظتی دارد كه در مرحله خاصی از بیماری منتقل شود .
او برای آزمودن نظریه اش مقداری از مایع درون تاولها دست شیر فروشی را كه به آبله گاوی مبتلا بود بیرون كشید و آن را به لندن برد و بادقت مایع آبله را به پسركی تلقیح كرد و همان طور كه جنر پیش بینی كرده بودپسرك به آبله دچار نشد . جنر از واژه واكسیناسیون استفاده نكرد، بلكه به جایش لفظ مایه كوبی یا « واریوله واكسینه» را به كار برد معنای لغوی اصطلاح لاتینی اخیر « تاولهای ریز گاو » است .
 تا حدود یك قرن بعد ، مایه كوبی جنری آبله گاوی ، تنها روس ایمن سازی علیه بیماری بود . در سال 1880 لویی پاستور برای ایمن سازی مرغان علیه وبا ، كه در یك همه گیری ،10%طیور فرانسه را از بین برده بود ، روسی ابداع كرد . او باكتری ایجاد كننده این بیماری را جداسازی كرد و با كشت شكل ضعیف شده و تلقیح آن به مرغان ، آنها را نسبت به حمله مرگبار بیماری ایمن ساخت . اصول كلی روش پاستور با روشی كه جنر برای مایه كوبی با آبله گاوی ابداع كرد یكی بود . قبل از آنكه ویروس آبله به شكل آبله گاوی به شیر دوش منتقل شود ، در بدن گاو ضعیف شده بود .در سال 1881 ، پاستور با روی آوردن به سیاه زخم ،كه از بیماریهای گاو و گوسفند است، باسیل آنرا جدا كرد . اواین باكتری را در دمایی بالاتر از دمای بدن حیوان كشت داد تا مایعی برای تلقیح تهیه كند كه موجب حمله خفیف سیاه زخم در جانور شود ، و حیوان را برای روزی كه دچار حمله شدید بیماری می شود ، ایمن سازد .
همانطور كه خود پاستور گفت ، او برای ارج نهادن به شایستگی و خدمات مهم یكی از بزرگترین انگلیسیان ، یعنی جنر واژه واكسیناسیون را به طور كلی برای روش مایه كوبی پیشگیری كننده وضع كرد. چهار سال بعد پاستور واكسنی برای بیماری كه در حیوانات هاری و گاه در انسان آب گریزی خوانده می شود ، ابداع كرد .
پژوهشهای پیش گامانه پاستور ،كه بر كشف بخت یارانه جنر مبتنی بود ،ایمن سازی را به دانش بسیار كار آمد تبدیل كرد ، و زمینه را برای وقوع انقلابی در مهار بیماری های عفونی آماده ساخت . شاید گذشته از كشف آنتی بیوتیكها ، هیچ اكتشافی چنین تاثیر عمیقی بر سلامت انسان نگذاشته باشد .به نوشته و.ر كلارك در پایه های تجربی ایمنی شناسی معاصر (1986) گل سر سبد موفقیتها در فرایند ایمن سازی ریشه كنی كامل آبله بوده است . در نیمه نخست این قرن ، سالانه حدود 2 تا 3 میلیون مورد جدید گزارش می شد .
در سال 1949 آخرین مورد آبله در ایالات متحده ، ودر سال 1977 آخرین مورد تایید شده سراسر جهان در سومالی گزارش شد .
 طبقه بندی: بهداشت،

  • دانلود فیلم
  • انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس